Przygotowanie domu do powrotu po operacji

Wejście do domu
Zastanów się, którego wejścia użyjesz, by dostać się do części mieszkalnej domu. Najlepszy wybór to najkrótsza droga z najmniejszą ilością schodów. Jeżeli przy wejściu masz schody pomocna będzie sztywna poręcz po jednej lub obu ich stronach. Upewnij się, że wejście do domu jest odpowiednio oświetlone oraz, że droga od miejsca dla pasażera w twoim samochodzie do wybranego wejścia jest wolna.

Łazienka
Trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy, by podnieść bezpieczeństwo korzystania z łazienki. Na przykład niska toaleta powinna mieć podniesioną wyżej deskę klozetową, tak by ochronić biodro przed zbyt silnym zgięciem podczas siadania, co grozi zwichnięciem endoprotezy. Siadanie i wstawanie z ubikacji będzie łatwiejsze dzięki zamocowanej obok poręczy lub uchwytom. Nocnik obok łóżka jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pozwala uniknąć dalszego chodzenia do toalety w nocy. Aby korzystać z natrysku lub wanny mogą być niezbędne dodatkowe uchwyty. Dla dodatkowej wygody i bezpieczeństwa postaraj się o ławeczkę do wanny lub pod prysznic. Zwykle mają one regulowaną wysokość. Wypróbowując ławeczkę zwróć uwagę, czy siedząc kolana znajdują się nieco poniżej poziomu bioder.

Szuflady i półki
W celu uniknięcia zbędnego schylania się i podnoszenia ustaw często używane przedmioty na półkach na wysokości pasa i wyżej do wysokości ramion. Do podnoszenia lekkich przedmiotów leżących niżej przygotuj poręczną łapkę, by uniknąć schylania się w biodrach.

Wysokość mebli
Aby ochronić biodra przed zgięciem ponad 90º może będzie konieczne podwyższenie tapczanu, krzesła, fotela. Aby sprawdzić meble usiądź na kilku krzesłach, tapczanach, które masz w domu, a których będziesz używała/używał po powrocie ze szpitala. Obserwuj wysokość kolan podczas siedzenia, jeśli znajdują się powyżej bioder, siedzisz za nisko. Siedzenie powinno znajdować się ok. 50cm nad podłożem. Jeżeli siedzisko jest zbyt niskie zastanów się, czy go nie podnieść. Upewnij się, że krzesło lub tapczan są stabilne.

Przygotowanie podłóg, drzwi i korytarzy
Przygotuj podłogi i korytarze usuwając dywaniki i maty. Zastanów się czy nie przepiąć niektórych kabli elektrycznych, o które można się potknąć. Takie przygotowanie domu pozwoli uniknąć upadku spowodowanego przez przedmioty, o które można zahaczyć stopą lub potknąć się, czy pośliznąć. Usuń zbyt wąskie drzwi albo ciężkie do otwarcia drzwi, aby ułatwić sobie przejście z balkonikiem, szczególnie, gdy znajdują się one na często uczęszczanej drodze.

Oświetlenie
W końcu upewnij się, że masz wystarczające oświetlenie. Zarówno górne jak i nocne lampy będą użyteczne, gdy musisz wstawać w nocy lub w ogóle w ciemności.